آفت ملخ صحرایی با سمپاش های نوین قابل کنترل است
1398/02/03

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از رشد 2.5 برابری سمپاش های موجود کشور طی شش سال اخیر خبر داد و اعلام کرد: با استانداردسازی و همچنین تولید سمپاش های نوین به ویژه توربینی زراعی و باغی، آفت ملخ صحرایی قابل کنترل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: سمپاش های توربینی زراعی و توربینی باغی به دلیل ظرفیت و راندمان بالا و سرعت عملی که دارند می توانند برای مبارزه با ملخ صحرایی بسیار اثرگذار باشند.

وی با بیان این که در دولت تدبیر و امید زیر ساخت های مناسبی برای تولید و عرضه سمپاس های نوین در حوزه کشاورزی ایجاد شده است، تصریح کرد: در سال 92 در حوزه ساخت و عرضه سمپاش های توربینی زراعی و  توربینی باغی دو شرکت داشتیم اما اکنون در این حوزه 20 تا 25 عرضه کننده فعالیت می کنند.

عباسی، عدم مبارزه با این ملخ صحرایی در عربستان و شرایط اقلیمی در ایران را از دلایل هجوم این آفت به استان های جنوبی دانست و گفت: با این حال زیرساخت های مبارزه با این آفت در بخش مکانیزاسون کشاورزی فراهم است.

وی ادامه داد: در حال حاضر فقط باید مدیریت بکارگیری از سمپاش های توربینی زراعی و توربینی باغی و زمانبندی برای مبارزه با ملخ های صحرایی را انجام دهیم.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: یکی از فاکتورهای مهم در سمپاشی و مبارزه با ملخ صحرایی، سرعت عمل است زیرا جابجایی این آفت سریع است.

وی افزود: در شرایط بحرانی، استفاده از سمپاش های هوایی نیز توصیه می شود که در این زمینه محدودیت هایی مانند نزدیکی مکان مبارزه به گاوداری ها و دامداری ها وجود دارد.

عباسی تعداد سمپاشی های فعال در حوزه کشاورزی در سال 92 را حدود 75 تا 80 هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: اکنون این عدد به 175 هزار دستگاه سمپاش رسیده است.


 

تعداد مشاهده خبر199 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal